Vklopi bolj dostopen način
Preskoči ukaz traka
Preskoči na glavno vsebino
Izklopi animacije

Skip Navigation LinksNovica

Videokonferenčna utrujenost

Zaradi pandemije COVID-19 je prišlo do ekstremnega povečanja uporabe videkonferenčnih orodij. Tako se je na primer Zoom konferenc ob koncu leta 2019 udeleževalo 10 milijonov ljudi, do aprila 2020 pa je uporaba narasla na 300 milijonov (Wiederhold, 2020).

Sodobna tehnologija in sodobni načini dela prinašajo nove izzive. Najpogostejši so izpadi omrežja, mehanske okvare, pomanjkanje dobre infrastrukture, prihaja pa tudi do težav na psihosocialnem področju. Videkonferenčna utrujenost zajema utrujenost, tesnobo in zaskrbljenost. Govorimo lahko o izčrpanosti, ki je ni mogoče odpraviti čez noč – npr. s počitkom.

V literaturi zasledimo tri najpogostejše dejavnike videkonferenčne utrujenosti:

  1. Pretirano načrtovanje: Zaradi občutka, da imamo več časa, načrtujemo večji obseg videoklicev – število in trajanje.
  2. Prekomerno samozavedanje: Ker se vidimo na zaslonu, se želimo predstaviti v najboljši luči. Gledanje samega sebe povečuje naše samozavedanje na višjo raven kot običajno.
  3. Otežena neverbalna komunikacija: Procesiranje znakov neverbalne komunikacije sogovornikov je oteženo, kar prispeva k nesproščenosti in večji porabi energije.

slika1-utrujenost-e.jpg
Slika 1: Pomem​ben dejavnik videkonferenčne utrujenosti je pretirano načrtovanje

Zasledimo tudi druge dejavnike, ki prispevajo k videkonferenčni utrujenosti, kot so trajanje pogleda, samo-kompleksnost in splošno duševno zdravje v času pandemije. Videkonferenčni klici imajo tudi veliko pozitivnih vidikov, saj omogočajo opravljanje dela, prispevajo k povezovanju ljudi, duševne stiske in osamljenost se lahko zmanjšata, omogočajo prihranek časa in denarja, ki bi ga sicer porabili za pot.

Videokonferenčno utrujenost lahko zmanjšamo z naslednjimi ukrepi:

  • več odmorov,
  • krajši sestanki,
  • manj oseb v sestankih,
  • manj različnih dražljajev na zaslonu,
  • če je mogoče, imejte na zaslonu prikazane sogovornike namesto sebe,
  • po potrebi preklopite na telefonski klic ali e-pošto,
  • poskusite ohraniti meje med sprejemanjem klicev, povezanih z delom, in klici, ki so namenjeni zasebnim prijateljskim in družinskim druženjem v prostem času.  


Vabljeni k ogledu celotne predstavitve na temo videkonferenčne utrujenosti, ki je bila predstavljena na zaključni dvodnevni konferenci projektov Didakt.UM in Digitalna UL. Do posnetka lahko dostopate tukaj. 

Prilagamo tudi predstavitev: Videokonferenčna utrujenost.pdf




Dostopnost

Povečaj pisavo
Spremeni kontrast
Berljiva pisava