Na delavnici Od preglednice do spletne aplikacije v nekaj klikih v okviru NOO projekta Učinkovito izobraževanje za zeleni in digitalni prehod nam je doc. dr. Alenka Baggia pokazala, kako iz Excelove preglednice lahko enostavno razvijemo spletno aplikacijo brez znanja programiranja.
Delavnica sovpada z bliskovitim porastom digitalizacije in potreb po poklicih prihodnosti v Evropski uniji, ki od ljudi zahteva uporabo digitalnih tehnologij, s tem pa višjo stopnjo digitalne pismenosti.
Eden od načinov, kako povečati stopnjo digitalnega znanja prebivalstva in pridobiti znanje s področja razvoja aplikacij, je razvoj aplikacij z malokodnim programiranjem. Slednje omogoča hiter in enostaven razvoj aplikacij, je uporabno v splošni populaciji, čas učenja neizkušenih uporabnikov pa je kratek.

Omogoča nam, da razvijemo spletne aplikacije, aplikacije za podporo poslovanja, aplikacije po meri naročnika, lahko posodobimo zastarele aplikacije oz. ga vključujemo v obstoječe rešitve.
Ena izmed platform za razvoj tovrstnih aplikacij je Oracle APEX, oblačna storitev, ki omogoča brezplačno registracijo delovnega prostora, v okviru katerega lahko iz lastne baze podatkov ustvarimo aplikacijo.


Na usposabljanju smo teorijo preizkusili še v praksi in iz testne Excelove preglednice s podatki o projektih z enostavnim vnosom v le nekaj klikih izdelali spletno aplikacijo. Tako je vsebino, ki je bila v Excelovi datoteki, lažje urejati in dopolnjevati tako nam kot našim sodelavcem, prav tako pa je bolj pregledna. Kasneje lahko podatke tudi spreminjamo, spremenimo grafično podobo, dodajamo grafe, zemljevide, ankete itd., in tako aplikacijo naredimo interaktivno in vizualno privlačno.



Če vas zanima, kako lahko svojo aplikacijo naredite tudi vi, si oglejte videoposnetek delavnice (odpiranje v novem zavihku). Videoposnetek si je mogoče pogledati ob prijavi z digitalno identiteto UM.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.