Prekomerne emisije toplogrednih plinov vplivajo na segrevanje ozračja in posledično povzročajo podnebne spremembe. Tudi pri nas se temperatura drastično dviguje in zato je ključnega pomena, da temperatura ne doseže ali celo preseže 2 °C, saj bi v tem primeru rušitev ekosistemov prešla v ekstreme. Če želimo tak scenarij preprečiti, moramo nujno zmanjšati emisije toplogrednih plinov.
Ker smo si ljudje različni, imamo drugačno znanje, cilje in vrednote, žal še zmeraj marsikdo meni, da podnebne spremembe niso pomembne oziroma se ga ne tičejo, vendar pa ni tako. Spremembe ozračja imajo velik vpliv na družbo; naraščanje vode npr. prinese poplave, kar posledično pomeni uničenje infrastrukture, ljudje ostanejo brez elektrike, so na hladnem, ne morejo v službo itd.
Cilj Evropske unije do leta 2050 je neto ničelna emisija CO2 oziroma podnebna nevtralnost, do leta 2030 pa naj bi emisije zmanjšali za skoraj polovico. Takšno prilagajanje podnebnim spremembam pomeni, da bo prihodnost čistejša, tišja, zelena in bolj inovativna.

Številna
podjetja oziroma organizacije se že več let prilagajajo novi realnosti, tudi
avtomobilska industrija, gradbeništvo, mesta, finančne institucije in storitveni
sektor. Če podjetja poznajo tveganje v povezavi s podnebnimi spremembami, so
manj ranljiva ter manj energetsko in snovna odvisna, kar se je kot posebej
pomembno pokazalo med energetsko krizo. V prihodnosti se bo uspešnost podjetij
oziroma organizacij merila tudi prek trajnostnih indikatorjev.


Razumevanje prehoda v podnebno nevtralnost pa zahteva tudi nove koncepte vodenja. Pomembno je, da imamo ambiciozne cilje, da podnebne strategije postanejo del poslovnih načrtov ter da imamo v organizacijah oziroma podjetjih t. i. podnebne voditelje, ki bodo ljudem v zgled za doseg oziroma vzpostavitev podnebne nevtralnosti.


Več o podnebni nevtralnosti in ogljičnem odtisu si lahko ogledate na 🔗 videposnetku predavanja (odpira v novem zavihku).
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.