V sredo, 3. 4. 2023, nam je Radovan Radetić, univerzitetni diplomiran sociolog, družinski terapevt in mediator, z dolgoletnimi izkušnjami dela s posamezniki, pari in družinami, ki v Zavodu Aleksandra sodeluje kot ustanovitelj in programski vodja že od leta 2006, predstavil model strukturne analize socialnega vedenja, ki ga je razvil po vzoru avtorice Lorne Smith Benjamin.
Strukturna analiza socialnega vedenja je zanimiv in informativen model, ki se osredotoča na dinamiko medosebnih odnosov, zlasti med starši in otroki in zajema razumevanje različnih skupin staršev in zavedanje kako njihovo vedenje vpliva na otroke. Gre za pristop, ki se osredotoča na strukturo in vzorce vedenja znotraj družine in raziskuje, kako ti vzorci vplivajo na razvoj otrok. Namesto osredotočanja na posameznega starša, se strukturna analiza osredotoča na dinamiko in interakcijo med družinskimi člani. Ta pristop omogoča globlje razumevanje socialnega vedenja in lahko pomaga pri oblikovanju strategij za izboljšanje družinskih odnosov.

Pomembno je, da se v družinskih odnosih uporabljajo primerni vzorci vedenja, ki zagotavljajo zaupanje, potrditev in kvalitetno komunikacijo. Na primer, odziv enega od staršev na otrokovo iskreno izpoved lahko vpliva na nadaljnjo komunikacijo in kvaliteto odnosa med njima.
Celoten model ponuja vpogled v kompleksnost medosebnih odnosov in poudarja pomen prilagodljivosti in razumevanja v odnosih.

V osnovi se model uporablja za ugotavljanje dinamike odnosov med starši in otroki, s poudarkom na različnih vedenjih in njihovem vplivu na otrokovo razvojno pot. S pomočjo modela lahko prepoznamo različne pozicije v odnosih, kot so potrditev, osvobajanje, ignoranca, sovraštvo, nadzor, krivda, zaščita in ljubezen. Prav tako iz analize modela lahko sklepamo o vedenjih, ki jih lahko prepoznamo v vsakdanjem življenju, ter njihovih dolgoročnih posledic za otrokovo osebnostno rast.

Iz modela lahko prepoznamo različne skupine staršev, kot so nadzorujoči starši, posesivni starši, zaščitniški starši, samovoljni starši, starši, ki zavračajo, starši, ki zanemarjajo, starši, ki razvajajo, občudujoči starši, zaščitniški starši in skrbni starši. Vsaka skupina ima svoje značilnosti in vpliva na razvoj otroka na različne načine. Tako lahko glede na različne tipe vzgoje prepoznamo različne vzorce vedenja otrok, ki so posledica teh starševskih vplivov, in se v otroku lahko kažejo kot samokaznovanje, samoobtoževanje, samopotrjevanje, samozaščita, idr. Skozi te vzorce vedenja lahko prepoznamo, kako starši s svojim tipom vzgoje oblikujejo in vplivajo na osebnostni razvoj otrok, kar ima lahko dolgoročne posledice na njihovo duševno zdravje. Starši se lahko razdelijo v različne skupine glede na njihov odnos do otrok.

Vzgoja in odnos med starši in otroci močno vplivata na otrokov razvoj in oblikovanje osebnosti, zato je pomembno, da starši vzpostavijo spoštljiv, ljubeč in podporni odnos z otroki, ki omogoča njihov celostni razvoj.
Na spretni strani Zavoda Aleksandra (odpiranje v novem zavihku) najdete vprašalnik za starše (odpiranje v novem zavihku), ki vam lahko pomaga pri razumevanju tega, kateri tip starševstva prevladuje pri vas.